Ako funguje uhlíkový filter na vodu

Aktívny uhlík má skvelé absorpčné a čistiace schopnosti, pohlcuje z vody chlór a jeho zlúčeniny, pesticídy, herbicídy a organické zlúčeniny, ktoré negatívne negatívne vplývajú na zdravie. Zlepšuje sa chuť vody, odstraňuje sa nepríjemný zápach a tým sa zvyšuje celková kvalitu vody.

Výhodou týchto filtrov je nízka obstarávacia cena.

Aktívne uhlie sa zvyčajne vyrába z kokosových škrupín, dreva alebo uhlia, býva v granulovanej alebo blokovej forme. Aktívne uhlie je extrémne porézne, ich povrchová polocha je obrovská.  Iba 4 gramy majú predstavujú plochu futbalového ihriska, čo umožňuje, že filtre s aktívnym uhlím sú veľmi účinné pri odstraňovaní kontaminantov a iných látok.

Okrem povrchovej plochy majú filtre s aktívnym uhlím rôzne vlastnosti, pokiaľ ide o veľkosť nečistôt, ktoré odstraňujú. Filtre s aktívnym uhlím sa pohybujú od približne 50 mikrometrov do 0,5 mikrometra. Čím menšie, tým účinnejšie, ale menšie póry môžu tiež znížiť prietok vody.

Ako funguje filter s aktívnym uhlím?

Voda prúdi cez filter, ktorý obsahuje maličké granulky uhlíka s veľkým povrchom, kde sa zachytávajú kontaminanty. Účinnosť filtrácie závisí od prietoku a teploty vody.

Veľmi dôležitá je pravidelná výmena vložky filtra, pretože filter časom stráca svoju absorbčnú schopnosť. Optimálne raz za pol roka, aby nedochádzalo pri dlhodobom používaní k prieniku kontaminantov z filtra do upravenej vody.

Najčastejšie sa filtre inštalujú pod kuchynský drez, alebo na sprchovú batériu do kúpelne. Hlavne pri sprchovaní teplou vodou dochádza k uvolňovaniu trihalometánov (dostávajú sa do nášho organizmu aj pri sprchovaní).

Čo odstraňujú filtre s aktívnym uhlím?

  • chlór a jeho deriváty
  • organické zlúčeniny, pesticídy a herbicídy
  • ťažké kovy
  • zápach
  • zlú chuť
  • mechanické nečistoty
  • nepolárne látky (látky nerozpustné vo vode)

.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík