Prejavy
- Bez chuti a farby
- Bez zápachu
Riziká
- Akútna intoxikácia detí (hlavne dojčiat) dusičnanmi (alebo
presnejšie povedané dusitanmi) spôsobuje methemoglobinémiu dojčiat. - Dochádza k zablokovaniu transportu kyslíka v krvi.
Príčiny
- Umelo hnojené polia, skládky, priemyselné odpadové vody, otvorené septiky…
- Blízky zdroj zdroj – hnojisko, septik, neutesnená kanalizácia)
- Redukcia dusičnanov alebo oxidácia amónnych iónov.
Máte dusičnany a dusitany vo vode?
Norma dusičnanov v pitnej vode pre dospelého je 50 mg.l-1 a pre kojencov sa odporúča menej ako 10 mg.l-1.
Norma pre dusitany v pitnej vode je 0,5 mg/l.
Princíp funkcie filtrácie
Technológia odstraňovania dusičnanov spočíva v tom, že voda preteká zariadeními s náplňou ionomeniča (živice) – iónovou výmenou. Je to podobný spôsob, ako pri zmäkčovaní vody, pričom tu dochádza k výmene dusičnanov za chloridy. Filtračná náplň je regenerovaná soľným roztokom (tabletová soľ), ktorý je následne odvádzaný do odpadu. Regenerácia sa vykonávajú automaticky.
Prevádzka zariadenia je plne automatická.
Zdravotné riziká
Toxické dusitany spôsobujú po vstrebaní do krvi premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín, čím sa znižuje schopnosť prenosu kyslíka. Riziko methemoglobinémie hrozí najmä dojčatám do 3 až 6 mesiacov a niektorým chorým dospelým. Prejavuje sa modraním kože a pier, hnačkami, zvracaním, nechutenstvom, pri vážnejších stavoch dusením, poškodením funkcií mozgu až zlyhaním základných životných funkcií.
Reakciou dusitanov s niektorými druhmi baktérií v tráviacom trakte ďalej vznikajú nitrozlúčeniny, ktoré majú pravdepodobne karcinogénne účinky a účinky na reprodukčné funkcie.