Vysoké percento domácností na Slovensku je zásobovaných vodou, ktorá je tvrdá. Tvrdá voda spôsobuje zvýšenie nákladov na bývanie, zvýšenú spotrebu čistiacich prostriedkov a znižuje životnosť a funkciu všetkých spotrebičov, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou. Žiadny výrobca Vám neuzná reklamáciu spôsobenú týmto faktorom a predsa investícia do týchto zariadení sa môže rátať v tisícoch. Náklady na prevádzku vykurovacích zariadení sa rapídne zvyšujú, niekedy až o 30%.
Ale aj pokožka a vlasy rovnako trpia vplyvom tvrdej vody. Mydlo pri tvrdej vode málo pení, po sprchovaní pociťujeme suchú pokožku.

Ako zmäkčiť tvrdú vodu?

K dispozícii je niekoľko systémov úpravy tvrdej vody, a to buď centrálne pre celý objekt alebo lokálne na jednom výstupe.

Najúčinnejším, najekonomickejším a najčastejšie používaným riešením je tzv. iónová výmena. Zariadenia sa nastavujú na ideálne dosiahnutie parametrov tvrdosti vody.

Ako správne vybrať zmäkčovač vody?

Pre správny výber zmäkčovača vody treba najskôr poznať odpovede na nasledujúce otázky:

1. Mám skutočne tvrdú vodu?
Zabudnite na testovacie papieriky. Pre výber správneho zariadenia je potrebné poznať tvrdosť vody. To viete celkom spoľahlivo zmerať pomocou testovacích kvapiek na tvrdosť vody v stupňoch nemeckých °dH alebo v milimoloch mmol.

2. Mám technické podmienky na umiestnenie zariadenia?

    • Zariadenie si vyžaduje určitý priestor, jeho veľkosť záleží od spotreby vody, stanovenej vstupnej tvrdosti. Ideálne v technickej miestnosti cca 0,5 m2
    • Tlak vody by mal byť ideálne medzi 3,5 až 5 barov
    • Dostupnú elektrickú prípojku na 230 V pre zapojenie 24V adaptéru
    • Dostupný odpad, do ktorého počas regenerácie odchádza odpadová voda

V kritických situáciách sa dajú urobiť aj kompromisy, na základe osobnej konzultácie vieme vyriešiť väčšinu problémov umiestnenia zariadenia.

3. Máte obecný alebo mestský vodovod?
Hodnotu tvrdosti vody si overte u Vášho dodávateľa vody, ktorý má povinnosť túto informáciu zverejňovať na svojich webových stránkach. Pokiaľ máte problém získať tieto informácie, radi Vám s tým pomôžeme, alebo Vám tvrdosť vody zmeriame.

4. Máte studňu?
Zmerajte si hodnotu tvrdosti vody pomocou kvapiek na meranie tvrdosti vody, alebo nás kontaktujte, radi Vám pomôžeme.

Princíp funkcie zmäkčovania vody

Proces zmäkčovania prebieha na základe výmeny iónov vápnika a horčíka  za ióny sodíka,

ktorý je pre človeka neškodný. Tomuto sa vraví iónová výmena. Po prietoku určitého množstva tvrdej vody je potrebné zachytený vápnik a horčík vypláchnuť, teda zmäkčenie regenerovať.

Regenerácia sa vykonáva slaným roztokom. Soľ je treba kontrolovať a doplňovať v priemere raz za mesiac. Zachytené minerály sú spolu s preplachovou vodou vypustené do odpadu.

Celý cyklus funguje jednoducho, surová vstupná voda preteká pod tlakom cez riadiaci ventil a katexovú vložku, kde dochádza k výmene iónov. Katexová vložka sa regeneruje, premýva soľným roztokom. Ten sa skladuje v soľnej nádobe. Voda vystupuje ďalej trubkou cez riadiaci ventil do odberného miesta už zmäkčená. Celý proces je plne automatický.

Prevádzkové náklady na úpravu vody
Do nákladov na prevádzku zmäkčovača je treba zarátať tabletovú soľ a vodu potrebu na regeneráciu.
Cena za úpravu 1000 l vody je približne 0,02 až 0,11€, v závislosti od tvrdosti vody a jej aktuálnej cene. Náklady na elektrickú energiu predstavujú asi 3,70 € ročne.

Kedy je zmäkčenie vody vhodné
Zmäkčovač se finančne vyplatí od tvrdosti 10°dH, najčastejšie sa zmäkčenie vody vykonáva na hodnotu okolo  5,6°dH. V priemysle je niekedy potrebná nulová tvrdosť.

Nákupný košík